Rüya Yorumları
berat kandili
Haberlerİslam

Berat Kandili Ne Zaman ? Berat Gecesi Hakkında Merak Edilenler

Hicri aylardan Şaban Ayının 15. Gecesidir. Berat gecesinde yapılacak duaların geri çevrilmeyeceğine inanılır. Bu sebeple Müslümanlar bu geceyi fazlaca ibadet yaparak geçirirler. İşte tüm detaylar…

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN ?

Şaban ayı 25 Mart’ta başladı ve 7 Nisan’da Berat Kandili ihya edilecek.

BERAT KANDİLİNİN FAZİLETİ

Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak demektir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak demektir. Mü’minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilahi bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir. Bu kutsal gecede ibadet etmenin çok büyük sevapları vardır. Bu konuda peygamberimin şöyle buyurmaktadır:

”Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (şaban ayının on dördüncü günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (Ibn Mace)

BERAT GECESİ NE OLMUŞTUR?

Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzal” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzil” denir.Duhan Suresinde(44/3) Kur’an’ın “mübarek bir gecede” nazil olduğu ifade edilmektedir. İslam alimlerinin çoğunluğuna göre burada işaret edilen gece Kadir gecesidir. Çünkü diğer ayetlerde Kur’an’ın ramazan ayında (el-Bakara 2/185) ve Kadir gecesinde (el-Kadr 97/1) indirildiği belirtilmektedir.

Tâbiin âlimlerinden İkrime’nin de dahil olduğu bir grup alim ise Duhan suresindeki ayetle Berat gecesine işaret edildiği kanaatindedirler. Bu takdirde Kur’an’ın tamamının Berat gecesi levh-i mahfuzdan dünya semasına indiği, Kadir gecesinde de ayetlerin peyderpey inmeye başladığı şeklinde bir yorum ortaya çıkmaktadır. Nitekim bazı müfessirler bu görüşü benimsemişlerdir (bk. Elmalılı, V, 4293-4295).

BERAT GECESİ NE YAPMALIYIZ?

Berat gecesinde bol bol ibadet etmeliyiz gecenin feyzinden ibadet ederek yararlanmalıyız. Hadis-i Şeriften de anlaşılacağı üzere şaban ayının 14. Günü oruç tutabiliriz. Rabbimizden af dilemeliyiz.Bilmeliyiz ki rabbimiz çok affedicidir bizleri kapısından çevirmez.Bu sebepten dolayı Allah‘ı hiçbir zaman unutmamalıyız onu sürekli tespih etmeliyiz.İbadetlerimizi aksatmamalıyız. Berat gecesi sevap kazanmak için af dilemek için çok önemli bir gecedir.Bu geceyi değerlendirmeyi unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dua