Rüya Yorumları
AllahİslamSureler

KURANDAKİ BİLİMSEL AYETLER

İlk emri oku olan kutsal kitabımız kuran birçok ayetinde bilime teşvik etmiştir.1400 sene öncesinden günümüzdeki pozitif ilimlere ışık tutmuştur.İşte Kurandaki bilimsel ayetler;

Ve Evren’i (Göğü) kuvvetimizle kurduk, muhakkak ki onu genişletmekteyiz. (Zâriyât suresi 47. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Evren genişliyor mu yoksa durağan mı? Bu soruyu bilginler yüzlerce sene tartıştılar. Ancak 20. yüzyılda Edwin Hubble’ın gelişmiş teleskobuyla gözlemleri, yıldız kümelerinin hızla birbirlerinden uzaklaştığını tespit etmiş ve genişleyen Evren tezi doğrulanmıştır. Kuran ise bunu net olarak 1400 yıl önce zaten söylüyordu.

Sizi annelerinizin karınlarında, üç karanlıkta, bir yaratılıştan diğer yaratılışa geçirerek yaratmaktadır…(Zumer Suresi 6. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Cenini dış tehlikeler karşı koruyan 3 bölge vardır. Annenin karnındaki bu üç bölge; karın duvarı, rahim duvarı ve amniyon kesesidir. Kuran’ın indiği dönemin bilgi seviyesiyle açıklanamayacak bu ayette söylendiği gibi, ceninin bu kapkaranlık yerdeki gelişim aşamasının tüm bilimsel kitaplarda üçe ayrılması da çok ilginçtir.

Kemiklere de bir bak. Nasıl yerli yerince düzenliyoruz onları ve sonra da onlara et giydiriyoruz… (Bakara Suresi 259. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Embriyodaki kıkırdak doku, ayette söylendiği gibi sonradan kemikleşmeye başlar ve daha sonra kas etleri oluşarak kemikleri sarar. Ayette geçen “lahm” kelimesi kas etleri için kullanılmaktadır. Kuran’da 1400 yıl önce haber verilen bu kemik oluşum sıralamasından, bilim çok yakın döneme dek habersizdi.

Saptırmayı dilediğinin de göğsünü öylesine dar ve sıkıntılı kılar ki, o göğe yükseliyormuş gibi olur. (En’am Suresi 125. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Psikolojik sıkıntının anlatıldığı bu ayette belirtilen, göğe yükseltiliyormuş gibi tanımı çok ilginçtir. Çünkü gökyüzüne doğru yükseldikçe, atmosfer basıncı azalmakta ve kan, basınçla damarları ve kalbi zorlamaktadır. Ayrıca yukarı çıkıldıkça azalan oksijen, nefes alma güçlüğü doğurur ve göğsümüzün içindeki akciğerlerde sıkıntı ve daralma hissedilir. 1400 yıl önce atmosferde yükselmenin sonuçları bu ayette belirtilmiştir

O otlağı çıkardı. Sonra da onu karamsı bir sel suyuna çevirdi. (A’lâ Suresi 5. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Petrol modern bilimde ispatlandığı üzere milyonlarca yıl önce yaşamış olan bitkilerin alglerin ve benzeri (otlağın)  kaya tabakaları arasında çeşitli bakterilerin etkisiyle ve uzun bir zaman sürecinin ardından oluşmuştur.Aynen ayette de geçtiği üzere toprağın altında sel suyu gibi hareket halindedir.Gözeneksiz kayaçlarla karşılaştığında da toplanan bir yapıya sahiptir.Kutsal kitabımız kuran bu hakikatı bizlere 1400 sene öncesinden veriyor.

İnsan başıboş bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi dökülmüş menide bir damla değil miydi? (Kıyame Suresi 36-37. ayetler)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Günümüzdeki modern bilim insanın oluşumunda sperm ve yumurta hücrelerinin bir araya getirerek oluşturduğu yapıdan meydana geldiğini söyler.Kutsal kitabımız kuran sperm hücrelerinin bir arada bulunduğu sıvı olan meniyi bizlere 1400 sene öncesinden bildiriyor.

Elbette hayvanlarda da sizin için ibretler vardır. Size onların karınlarında sindirilmiş gıdalar ile kanın arasından, halis, boğazınızdan kolaylıkla kayan bir süt içirmekteyiz. (Nahl Suresi 66. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

William Harvey, Peygamberimiz’in vefatından 1000 yıl kadar sonra kan dolaşımını keşfetmiştir. Ayetin indiği dönemde kanın, sindirilmiş gıdalardan ayrışmış besinleri meme salgı bezlerine taşıdığı, meme salgı bezlerinin ise kendilerine ulaşan bu ham maddeleri işleyerek süt ürettiği bilinmemekteydi.

Ve yeryüzünü de yayıp yuvarlattı. (Naziat Suesi 30. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Ayetin Arapça’sında geçen “dahv” kelimesinin köklerinden türetilen kelimeler “yuvarlaklık” ifade etmekte, “devekuşu yumurtası” gibi anlamlara gelmektedir. Dünya’nın şekli gerçekten yumurtanın şekline benzemektedir. Dünyamız aynı devekuşu yumurtası gibi geoittir. Yani tam düzgün küre olmayan, fakat küremsi, kutuplardan basık şekildedir. İnsanlığın yıllarca anlamaya çalıştığı Dünya’nın şeklinin ne olduğu Kuran’da zaten bildiriliyordu.

Ve dolunay haline geldiği zaman Ay. Siz gerçekten tabakadan tabakaya binip geçeceksiniz. (İnşikak Suresi 19. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Kurandaki bilimsel ayetlerden birindeyse ;

Tarih boyunca Ay, insanlar için ulaşılmaz bir yerdi. Bu yüzden ayetlerde Ay’a gidileceğine işaret olduğu uzun süre anlaşılamadı. 18. ayete baktığımızda Ay’a dikkat çekilmesi, 19. ayette bahsedilen “binerek tabakadan tabakaya geçişin” Dünya’dan Ay’a bir araçla geçiş olduğu fikrini doğrulamaktadır. Ay’ın dolunay hali Ay’ın tamamını ifade eder. Ay’ın özellikle Dolunay haline dikkat çekilmesi buna işaret olabilir. 

Ve gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise bunun delillerinden yüz çeviriyorlar. (Enbiya 32. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler"

Dünya atmosferi şeffaf olmasına rağmen, meteor yağmurlarına karşı mükemmel bir zırh işlevi görür. Ayrıca Güneş’ten gelen tüm zaralı ışınları süzen yapısı, Dünya’da yaşamın sürmesinin yegane sebeplerinden birisidir. Uzayda ısının -270 dereceleri bulduğunu düşünürsek atmosferin bu ayette geçen anlamıyla dünyayı nasıl koruduğunu tekrar görmüş oluruz.

İki denizi birbiri üstüne salan O’dur. Bu tatlı ve ferahlatıcı, bu tuzlu ve acıdır. Ve ikisinin arasına karışmalarını önleyen bir sınır olarak engel koymuştur. (Furkan Suresi 53. ayet)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Kurandaki Bilimsel Ayetler in birinde suların birbirine karışmaması gerçeğini bize 1400 yıl öncesinden bildirilmiş.Bunun birçok örneği mevcuttur en meşhur olanı cebelitarık boğazıdır.Kaptan Cousteau bu ayeti görmüş ve cebelitarık boğazını incelemiştir.Bu olay üzerine müslüman olmuştur.

“Ve kendisinde çetin bir sertlik ve insanlar için (çeşitli) yararlar bulunan demiri de indirdik“ (Hadid Suresi, 25)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Günümüzde modern bilim demir elementinin dünyaya uzaydan indiğini ispatlamıştır.Kutsal kitabımız kuran bu gerçeği bizlere 1400 sene öncesinden müjdeliyor.

Rabbin balarısına vahyetti. (Nahl Suresi, 68)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Arılar peteklerini altıgen şeklinde örerler ve ballarını bu peteklerin içerisinde saklarlar.Modern bilim en verimli saklama biçiminin altıgen prizmalar içerisinde olacağını ispatlamıştır.Arılar bu gerçeği nereden biliyordu?

“Rüzgârları aşılayıcılar olarak gönderdik” (Hicr suresi, 22)

kurandaki-bilimsel-ayetler

Günümüzdeki modern bilim bitkilerin rüzgar vasıtasıyla tohumlarını değişik yerlere taşıdığını söylemektedir.Kutsal kitabımız kuran bu gerçeği bizlere 14 asır öncesinden bildirmektedir.

Kurandaki Bilimsel Ayetler yazımızla sizlerleydik. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

dua