Rüya Yorumları
oruç-ramazan
Allah

ORUÇ İBADETİNİN BİREYSEL VE TOPLUMSAL FAYDALARI!

Yüce dinimiz olan İslam da yerine getirmemiz gereken farz ibadetler vardır.Bunlardan biride oruç ibadetidir.Oruç ibadeti mükellef olan her müslümanın Ramazan Ayı boyunca tutması gereken bir ibadettir.Her ibadetin faydaları olduğu gibi oruç ibadetinin de faydaları bulunmaktadır.Bu yazımızda sizler için oruç ibadetinin bireysel ve toplumsal faydalarından bahsettik.İşte tüm detaylar…

1-)Oruç İbadeti İnsanın İradesini Güçlendirir

Oruç ibadeti kuralları gereği imsak vaktinden akşam ezanına kadar yemeyi içmeyi cinsi münasebeti yasak eder.Oruç tutan mümin insanlar bu vakitte yemez içmez ve diğer yasaklara da riayet eder.Bu hiç şüphesiz insanın iradesini büyük düzeyde güçlendirir.İnsan daha disiplinli bir hayat yaşamayı isteklerinden yeri geldiğinde vazgeçmeyi öğrenir.Buda insanı iradesi güçlü biri yapar.

2-)Oruç İbadeti Kişiye Sabırlı Olmayı Öğretir

İnsanın önüne hayatı boyunca sıkıntılar zorluklar çıkar, insan bu zorluklar karşısında sabırlı bir şekilde mücadele etmelidir.Ancak insan oruçlu olduğu zaman hem bedenen hemde ruhen bir zorluk çeker, bu durumda olaylara verdiği tepkilerde daha sabırlı olması gerekir.İnsan bu sayede oruçluyken sabrı pekişir.

3-)Oruç İbadeti Davranışlarımızı Güzelleştirir

Oruç ibadetini yerine getiren insan ibadet ettiğinin bilincindedir.Bu sebepten dolayı davranışlarına her zamankine göre çok daha fazla dikkat eder.Salih amellerini artırır.Oruç haricindeki diğer ibadetlerini de eksiksiz yerine getirmeye çalışır.Ramazan aylarında birçok insan bol bol kuran okur hatimler indirilir mukabeleler yapılır.Ramazan aylarında suç oranlarında da düşüler yaşanır tüm bunlar oruç ibadetinin davranışlarımızı güzelleştirdiğinin örneğidir.

4-) Oruç İbadeti Aile Ve Çevre İlişkilerimizi Canlandırır

Özellikle son yıllarda hep birlikte aynı sofraya bile oturmayan aileler mevcuttur. Ancak Ramazan aylarında birçok aile hep birlikte toplanır birlikte sahur ve iftar yaparlar . Ramazan aylarında komşular ve akrabalar birbirlerini iftara çağırırlar. İnsanlar birbirlerine yardım ederler.Hiç şüphesiz bu hakikatler oruç ibadetinin insan ilişkilerini canlandırdığının güzel örnekleridir.

5-)Allah’ın Rızasını Kazanmak

Hiç şüphesi yaptığımız her amel her ibadet Allah’ın rızasını kazanmak için yapılmalıdır.Yüce dinimiz İslamın 5 farzı bulunmaktadır. Her birini yerine getirmek büyük ehemmiyet taşır ve bizlere sevap kazandırır. Oruç ibadeti bunlardan biridir.Oruç tutmak bedenen yapılan bir ibadettir kendince zorlukları vardır. Tüm bu zorluklara göğüs gerip orucunu tutan insan Allah’ın rızasını kazanmak yolunda faaliyet göstermiş olur.

6-)Oruç İbadeti Nimetlerin Değerini Hatırlatır

Yüce Allah bizlere dünya hayatında sayısız nimetler sunar. Biz insanlar çoğu kez bu nimetlerin güzelliğinin sarhoşluğuna kapılara şükretmeyi unuturuz. Hatta Allah muhafaza eylesin israf ettiğimiz bile olur. Ancak oruç tuttuğumuzda aç ve susuz kaldığımızda aslında ne kadar fazla nimetlere sahip olduğumuzu hatırlarız ve Rabbimize şükrederiz.

7-)Oruç İbadeti Fakirlere Yardım Etmemizi Hatırlatır

Biz insanlar Allah’ın bizlere verdiği nimetlere sahip olduğumuzu sanırız aslında bunlar bizler emanettir de biz farkında değilizdir.Servetimizde olmayanlar içinde paylar vardır.Bu sebepten dolayı malı fazla olanların malı eksik olanlara yardım etmesi gerekir.Oruç ibadetini yerine getirirken aç ve susuz kaldığımızda fakir insanların neler çektiğini canlı olarak anlamış oluruz . Genelde bu aylarda insanlar daha fazla yardım yapar. Buda oruç ibadetinin bizlere fakirlere yardım etmeyi hatırlattığının güzel bir örneğidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dua