Rüya Yorumları
şehit-şehitlik
İslam

Şehitlik Nedir? ŞEHİTLİK İLE İLGİLİ HÜKÜMLER NELERDİR?

Şehitlik nedir? Kimler şehit sayılır? Şehitler tabutla mı gömülür? İslâm’da şehitlikle ilgili hükümler nelerdir? İşte cevapları…

Yüce dinimiz İslam da şehitlik en büyük mertebedir. Çünkü şehit olanlar cennetle müjdelenmiştir. Şehit olanlar öldükten sonra Allah’ın manevi huzurunda hazır olarak rızıklandırılacaktır. Bu konuyla ilgili birçok ayet ve hadis mevcuttur.Bunlardan bir kısmını sizler için derledik…

ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLENLERE ÖLÜ DEMEYİN!

Şehitlik Muhammed ümmetine tahsis edilmiş üstün bir paye, büyük bir mertebedir. Kur’an’da “Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin! Onlar diridirler, fakat siz farketmiyorsunuz” (el-Bakara 2/154) ve “Allah yolunda öldürülenleri ölü sanmayın! Onlar diridirler. Rableri katından rızıklandırılmaktadırlar” (Al-i İmran 3/169) buyurulmuştur. Peygamberimiz de bir hadislerinde “Şehit Cennet’tedir” buyurmuş (Ebu Davud, “Cihad”, 25),

Başka bir hadiste de “Allah katında hayırlı bir mertebede iken ölmüş kullar içinde, dünya içindekilerle birlikte kendisine verilecek olsa bile, şehitten başka hiçbir kimse yeniden dünyaya gelmek istemez. Çünkü şehitler, şehitliğin ne denli üstün bir mertebe olduğunu görmüş oldukları için, dünyaya dönüp yeniden bir kere daha şehit olmak için can atarlar” (Buhari “Cihad”, 6)

Resulullah efendimiz hadislerinde şehitliğin ne kadar yüksek bir mertebe olduğunu verdiği bu güzel örnekle ne güzel anlatmaktadır. Dünyaya tekrar dönüp bir kere daha şehit olmak isteyecek kadar şerefli bir mertebedir.

İslam dininde bu kadar yüksek bir mertebe olduğu için şehitlik Müslümanlar için arzu duyulan sevimli bir eylem haline gelmiştir.

ŞEHİTLİĞİN MERTEBELERİ NELERDİR?

İslam hukukçuları ilgili hadislerden yola çıkarak dünyevi ve uhrevi hükümler bakımından şehitleri üç kısımda değerlendirmişlerdir.

Ülkemizde Şehitlik mertebesi nedir? dediğimizde, duyduğumuz fakat doğrusu aşağıda olan bilgi?

1-) Hem dünya hem ahiret hükümleri bakımından şehit sayılanlar: Bunlar Allah yolunda savaşırken öldürülen kişilerdir. Kamil manada şehit bunlardır ve bunlara “hükmi şehit”denilir. Bu tür şehitler yıkanmaksızın, kanlı elbiseleriyle defnedilir, elbiseleri onların kefeni yerine geçer. Üzerindeki silah ve başka ağırlıklar alındıktan sonra cenaze namazı kılınarak defnedilir. Diğer üç mezhebe göre, şehitlerin yıkanmasına gerek olmadığı gibi üzerlerine cenaze namazı kılınmasına da gerek görülmemesi, yine şehidin elde etmiş olduğu yüksek paye ile ilgilidir.

2-) Sadece dünya hükümleri bakımından şehit sayılanlar: Kalbinde nifak bulunmakla yani münafık olmakla birlikte, dış görünüşü itibariyle Müslüman olduğuna hükmedilen ve müslümanların saflarında bulunduğu sırada düşman tarafından öldürülen kişiler bu grupta yer alı Bunlar dünyada yapılacak işler bakımından şehit muamelesi görürler.

3-) Sadece ahiret hükümleri bakımından şehit sayılanlar: Allah yolunda savaşırken aldığı bir yaradan dolayı o anda değil de, daha sonra ölen kişiler bu grupta yer alırlar.

şehit-şehitlik-nedir

Korona Virüs ( Covid-19)’dan Ölen biri Şehit mi olur?

KİMLER ŞEHİT SAYILIR

Allah yolunda savaşarak  ölmenin dışında bazı şehitlik türleri daha vardır. Hadislerden çıkarılan bazı şehitlik halleri…

* Suda boğulanlar.

* Ateşte yananlar.

* Enkaz altında kalanlar.

* Veba gibi bulaşıcı bir hastalıktan ölenler.(Korona virüs)

* Sıtma gibi ateşli hastalıktan ölenler.

* İlim yolunda ölenler.

* Ciğer hastalıklarından ölenler.

* Doğum sırasında veya lohusa iken ölen kadınlar.

* Baş ağrısından ölenler.

* Karın ağrısından ölenler.

* Ailesinin nafakasını helalinden kazanmak için çalışırken iş kazasından ölenler.

* Cuma gecesi ölenler.

* Gurbet ilde vefat edenler.

* Akrep, yılan sokması gibi sebeplerle vefat edenler…

 ŞEHİTLER NASIL GÖMÜLÜR?

Kabrin zemini rutubetli veya yumuşak olduğu takdirde, cenaze tabut ile defnedilebilir. Hatta bu halde, tabutun mermerden, demirden yapılmış olması da caizdir. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse tabutla defin mekruhtur. (bk. el-Ceziri, İslam Fıkhı)

Bazı alimlere göre, yer yumuşak ve rutubetli olmasa bile kadınların tabut ile defnedilmeleri daha iyidir, müstahsendir.

Tabutla gömülmesi durumunda da tabutun içinde, ölünün yanlarını toprakla temas ettirmek için tabutun içine biraz toprak koymak iyidir. Çünkü ölünün cesedinin tahtaya değmesinden, toprağa değmesi daha evladır. (İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar, 1/599)

 

Bu yazımızda şehitlik nedir? sorusunu sizler için cevapladık. İslamiyet ile ilgili son haberleri almak isterseniz Haberler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dua